Oscars 2021 : Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές

Ολοκληρώθηκε το πρωί της Μ.Δευτέρας η 93η Τελετή Απονομής των βραβείων Όσκαρ.

Το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας κέρδισε η ταινία «Nomadland» της Κλόι Ζάο, όπως ήταν αναμενόμενο ενώ η ίδια απέσπασε το βραβείο σκηνοθεσίας (και έγινε η πρώτη γυναίκα που κερδίζει) δηλώνοντας

«Ευχαριστώ την Ακαδημία και τους συνυποψήφιους μου. Σκέφτομαι πολύ τελευταία τι να κάνω όταν τα πράγματα δεν θα είναι πια τόσο καλά. Όταν μεγάλωνα στην Κίνα, λέγαμε κάτι ποιηματάκια με τον πατέρα μου. Η πρώτη φράση που θυμάμαι έλεγε ‘οι άνθρωποι είναι εκ γενετής καλοί’. Αυτό έχει επίδραση σ’ εμένα μέχρι και σήμερα. Έβρισκα πάντα καλοσύνη στους ανθρώπους που συναντούσα. Αυτό το βραβείο ανήκει σε όποιον έχει την πίστη και το κουράγιο να παραμένει καλός προς τον εαυτό του και τους άλλους… Το αφιερώνω σε όσους με ενέπνευσαν».

Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού ήταν πως το συγκεκριμένο βραβείο δεν ανακοινώθηκε τελευταίο αλλά πριν από την απονομή των βραβείων Α’ Γυναικείου και Α΄ Ανδρικού Ρόλου, που κέρδισαν οι Φράνσις ΜακΝτόρμαντ και Άντονι Χόπκινς αντίστοιχα

Φέτος, η τελετή πραγματοποιήθηκε στο Union Station, στον Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό του Λος Αντζελες, όχι στο Dolby Theatre, όπως συνήθως τα προηγούμενα χρόνια, αφού ο χώρος αυτός κρίθηκε ακατάλληλος για την εφαρμογή των μέτρων κατά της πανδημίας.  Παράλληλα, έγιναν δορυφορικές συνδέσεις με επιλεγμένα venues σε όλο τον κόσμο.

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, η τελετή δεν είχε κεντρικό παρουσιαστή ενώ οι 170 διάσημοι προσκεκλημένοι δεν φορούσαν μάσκες όσο «έγραφαν» οι κάμερες, ωστόσο τους είχε ζητηθεί να το κάνουν όσο η τελετή βρίσκεται σε διαφημίσεις ή παρουσιάζει εμβόλιμα βίντεο.

Η φετινή τελετή των Οσκαρ είχε και ελληνικό ενδιαφέρον. Αυτό γιατί ο πολυβραβευμένος Έλληνας μοντέρ Γιώργος Λαμπρινός ήταν υποψήφιος για το μοντάζ της ταινίας «Ο Πατέρας» του Φλόριαν Ζέλερ. Ο Γ. Λαμπρινός έχει αποσπάσει περισσότερες από 10 υποψηφιότητες για το μοντάζ της συγκεκριμένης ταινίας αλλά και νίκες, μεταξύ αυτών, στα βραβεία της Ένωσης Κριτικών του Λος Άντζελες και στα British Independent Film Awards.

Επίσης, ο διακεκριμένος διευθυντής φωτογραφίας Φαίδων Παπαμιχαήλ ήταν ανάμεσα στους υποψήφιους για τη διεύθυνση φωτογραφίας της «Δίκης των 7 του Σικάγου» του Ααρον Σόρκιν. Πρόκειται για τη δεύτερη υποψηφιότητα στα Όσκαρ για τον Φαίδωνα Παπαμιχαήλ, μετά με τη «Nebraska» του Αλεξάντερ Πέιν που ήταν υποψήφιος για Οσκαρ Καλύτερης Φωτογραφίας το 2014.

Αμφότεροι οι δύο Έλληνες υποψήφιοι, δεν κατάφεραν να κερδίσουν τα χρυσά αγαλματίδια αλλά και μόνον η υποψηφιότητα τους θα παραμείνει στην ιστορία του θεσμού αξιομνημόνευτη.

Το Netflix υπήρξε το στούντιο που θριάμβευσε με έξι συνολικά Οσκαρ, ενώ τα βραβεία μοιράστηκαν ανά ταινία ως εξής: Nomadland (3), Sound of Metal (2), The Father (2), Ma Rainey’s Black Bottom (2) , Mank (2) , Soul (2),  Minari (1) , Promising Young Woman (1) , Another Round (1)

  AΝΑΛΥΤΙΚΑ

Best Picture

Nomadland

The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

 

Actor in a Leading Role

Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Actress in a Leading Role

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States Vs. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Actress in a Supporting Role

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm: Delivery Of Prodigious Bribe To American Regime For Make Benefit Once Glorious Nation Of Kazakhstan)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Actor in a Supporting Role

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami…)
Paul Raci (Sound of Metal)
LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Directing

Another Round (Thomas Vinterberg)
Mank (David Fincher)
Minari (Lee Isaac Chung)
Nomadland (Chloé Zhao)
Promising Young Woman (Emerald Fennell)

Animated Feature Film

Onward
Over the Moon
A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

International Feature Film

Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Music (Original Song)

“Fight For You” (From Judas and the Black Messiah; Music by H.E.R. and Dernst Emile Ii; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas)
“Hear My Voice” (From The Trial of the Chicago 7; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite)
“Husavik” (From Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
“Io Sì” (Seen) (From The Life Ahead (La Vita Davanti A Se); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini)
“Speak Now” (From One Night in Miami…; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth)

Music (Original Score)

Da 5 Bloods (Terence Blanchard)
Mank (Trent Reznor and Atticus Ross) Minari (Emile Mosseri)
News of the World (James Newton Howard)
Soul (Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste)

Film Editing

The Father (Yorgos Lamprinos)
Nomadland (Chloé Zhao)
Promising Young Woman (Frédéric Thoraval)
Sound of Metal (Mikkel E. G. Nielsen)
The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

 Cinematography

Judas and the Black Messiah (Sean Bobbitt)
Mank (Erik Messerschmidt)
News of the World (Dariusz Wolski)
Nomadland (Joshua James Richards)
The Trial of the Chicago 7 (Phedon Papamichael)

Production Design

The Father (Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone)
Ma Rainey’s Black Bottom (Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’hara and Diana Stoughton)
Mank (Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale)
News of the World (Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan)
Tenet (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas)

Visual Effects

Love and Monsters (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox)
The Midnight Sky (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins)
Mulan (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram)
The One and Only Ivan (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez)
Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher)

Sound

Greyhound (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman)
Mank (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin)
News of the World (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett)
Soul (Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker)
Sound of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh)

Costume Design

Emma (Alexandra Byrne)
Ma Rainey’s Black Bottom (Ann Roth)
Mank (Trish Summerville)
Mulan (Bina Daigeler)
Pinocchio (Massimo Cantini Parrini)

Makeup and Hairstyling

Emma (Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze)
Hillbilly Elegy (Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney)
Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson)
Mank (Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen Labaff)
Pinocchio (Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti)

Writing (Adapted Screenplay)

Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad)
The Father (Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller)
Nomadland (Written for the screen by Chloé Zhao)
One Night In Miami… (Screenplay by Kemp Powers)
The White Tiger (Written for the screen by Ramin Bahrani)

Writing (Original Screenplay)

Judas and the Black Messiah (Screenplay by Will Berson & Shaka King; story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas)
Minari (Written by Lee Isaac Chung)
Promising Young Woman (Written by Emerald Fennell)
Sound of Metal (Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance)
The Trial of the Chicago 7 (Written by Aaron Sorkin)